Skip Navigation
 

Strażak radzi....

Poradniki pisane przez strażaków.

Więcej poradników można znaleźć klikając na LINK.

 

Pogotowie Kominiarskie

„Bezpieczny Powiat” jest programem stworzonym przez Pogotowie Kominiarskie z myślą o zredukowaniu liczby wypadków oraz minimalizacji zagrożeń związanych z niewłaściwym funkcjonowaniem piecyków gazowych oraz systemów wentylacji.

W ramach tego programu został uruchomiony specjalny ogólnopolski numer kontaktowy 0 801 600 600, pod którym każdy dzwoniący może szybko uzyskać niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz zagadnień z zakresu kominiarstwa. Dodatkowo uzyskać może kontakt do najbliższego mistrza kominiarskiego. Już teraz współpracuje blisko 300 kominiarzy z całego kraju.

 

Wymogi p-poż. przy organizacji imprez z udziałem ponad 50 os.

Wskazania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego dla organizatorów imprez z udziałem dużych grup ludzi ( ponad 50 osób ).
 

Przepisy dotyczące wypalania traw

Wyciąg z ustaw, w których zakazuje się wypalania trawy.
 

Nie dla czadu

Prawie 3 700 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym prawie 1 800 poszkodowanych i 106 ofiar śmiertelnych – to liczby pokazujące żniwo, jakie czad zebrał w ostatnim okresie grzewczym, czyli od listopada 2011 do marca 2012 r. Tylko od września 2012 r. do 30 grudnia 2012 r. na skutek zaczadzenia zginęły już 52 osoby!
Strażacy, we wspomnianym okresie, zdarzeń związanych z tlenkiem węgla odnotoali 1435. Poszkodowanych w nich zostało 795 osób.
 

Poradnik "W obliczu powodzi"

Bądź świadomy niebezpieczeństwa powodzi, zwłaszcza jeśli mieszkasz na nisko położonym terenie, w pobliżu strumienia, rzeki lub poniżej zapory wodnej. Każda nawet najmniejsza rzeka może spowodować podtopienie lub zalanie terenu wokół niej. Zagrożenie powodziowe możliwe jest również na innych obszarach podczas wystąpienia obfitych opadów. pogotowie przeciwpowodziowe wprowadza się, gdy poziom wody w rzece wzrasta do poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi. alarm powodziowy ogłasza się (z uwzględnieniem warunków lokalnych), gdy poziom wody w rzece osiągnie stan alarmowy, a prognoza hydrologiczna przewiduje dalszy przybór wód.
 

Objawy czadu

Gromadzący się w pomieszczeniach czad jest niewidoczny i niewyczuwalny dla zmysłów człowieka. Tlenek węgla ma zdolność do wyjątkowo łatwego łączenia się z hemoglobiną (powstaje karboksyhemoglobina CO-Hb) i przez to stanowi zagrożenie dla wszystkich organizmów, które wykorzystują hemoglobinę do transportu tlenu w organizmie.
 

Czad cichy zabójca

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.
 

Sezon grzewczy

Nadeszłai zima. Zaczynamy marznąć nawet w domu. Zatem uszczelniamy wszystkie dziury, którymi mogłoby nas dopaść zimne powietrze i wyciągamy różne urządzenia, nierzadko starsze od nas samych. A to już pierwszy, ale za to milowy krok do nieszczęścia, jakim jest pożar lub zatrucie czadem.
 

Charakterystyka ogólna powiatu hrubieszowskiego.

Zagrożenia występujące w powiecie hrubieszowskim.
 

Informacje o gazie Propan - butan w butlach

Pary gazu są bezbarwne i mają słaby zapach benzyny co powoduje, że są trudno wykrywalne. Dlatego w trakcie procesu technologicznego jest on nawaniany, aby mógł być łatwo wyczuwalny. Choć gaz płynny nie jest trujący, jednak dłuższe przebywanie w nim może spowodować omdlenie, zatrucie, a nawet uduszenie...
 

Sprzet gaśniczy

Rodzaje sprzętu gaśniczego, sposób użycia.
 

Zima i Sylwester

Materiały przygotowane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dotyczące problematyki zagrożeń występujących w okresie zimy: Jak przygotować się do zimy, Bezpieczeństwo na lodzie, Jak przygotować się na podróż zimą - (http://rcb.gov.pl/poradniki/). Materiały Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej dotyczące korzystania z fajerwerków - (http://www.straz.gov.pl/porady/fajerwerki).