ĆWICZENIA LHR-HUCZWA-2024

 

W dniach 18-19 września 2024 roku na terenie powiatu hrubieszowskiego odbyły się ćwiczenia LHR-HUCZWA-2024 w których uczestniczyli strażacy z KP PSP  w Hrubieszowie oraz jednostki OSP.  Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie metod oraz form współpracy między poszczególnymi służbami podczas realnego zagrożenia. Ćwiczenia miały charakter wielowątkowy w których każda ze służb miała do wykonania określone zadanie. 

 

Opis ćwiczeń

Pierwszy epizod w którym brała udział Straż Pożarna  dotyczy pożaru farmy fotowoltaicznej  zlokalizowanej na terenie PGKiM Hrubieszów przy ul. Gródeckiej 116. Na instalacje składa się ponad 1000 modułów fotowoltaicznych. Do działań zostały zadysponowane dwa zastępy- jeden z JRG Hrubieszów drugi z OSP KSRG Teptiuków. W wyniku rozpoznania stwierdzono że zapaleniu uległ  budynek stacji transformatorowej oraz  kilkanaście falowników. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawdzeniu poprawności wyłączenia napięcia urządzeniem HOT STICK oraz ugaszeniu pożaru przy  użyciu dwóch prądów wody oraz  po agregatu proszkowego. W trakcie działań użyto  kamerę termowizyjną celem sprawdzenia ukrytych zarzewi ognia. Następnie przekazano informacje dyżurnemu MCZK oraz Inspektorowi Nadzoru budowlanego o zaistniałej sytuacji. Teren działania przekazano zarządcy budynku.

 

Drugi epizod z udziałem JOP  dotyczył zdarzenia na terenie terminalu przeładunkowego przedsiębiorstwa wielobranżowego Pryzmat. Z treści zgłoszenia wynikało że doszło do wycieku nieznanej substancji z jednego z wagonów kolejowych znajdujących się na bocznicy kolejowej. Po przeprowadzeniu rozpoznania wstępnego stwierdzono że, w wagonie kolejowym doszło do rozszczelnienia  jednego z zaworów cysterny  transportujących amoniak. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia dwoma prądami wody zakończonych kurtynami wodnymi  oraz wyznaczeniu strefy bezpieczeństwa. Na miejsce zdarzenia poprzez SKKW PSP w Lublinie została zadysponowana  aplikacyjnie Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego – Zamość 1, która dokręciła zawór przy użyciu narzędzi dielektrycznych. Następnie teren działań sprawdzono miernikami wielogazowymi pod kątem obecności substancji niebezpiecznej, zagrożenia nie stwierdzono.

 

Trzeci epizod związany był z prawdopodobnym podłożeniem ładunków wybuchowych w budynkach użyteczności publicznej na terenie powiatu. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu terenu działań i nadzorowaniu ewakuacji wskazanych obiektów .

 

Czwarty epizod czyli odbicie więźnia przez grupę dywersyjną. Działania przybyłych zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a następnie wydobyciu i ewakuacji osób poszkodowanych z pojazdów przy użyciu narzędzi hydraulicznych,  następnie poszkodowanych przekazano ZRM . 

 

Głównymi trudnościami z jakimi musiały się mierzyć  przybyłe zastępy SP wynikały z konieczności współpracy z wieloma służbami, odpowiednim wdrożeniu procedur oraz wypracowaniu wspólnego kierunku działań z pozostałymi służbami.

 

W ćwiczeniach udział wzięło 8 zastępów SP w tym 4 z JRG Hrubieszów oraz z 4  z jednostek OSP  w tym OSP Teptiuków, OSP Dziekanów, OSP Hrubieszów oraz OSP Brodzica.

 

info. st. kpt. Marcin Lebiedowicz, foto. st. kpt. Damian Franiak

 

Skip to content