Dzień Strażaka w Komendzie Powiatowej PSP w Hrubieszowie w 2026 roku
20 maja 2026 roku na placu wewnętrznym Komendy Powiatowej PSP w Hrubieszowie zorganizowano uroczysty apel podczas którego wręczono odznaczenia oraz akty nadania wyższych stopni służbowych. Uroczystość poprzedzona była Mszą Świętą w parafii pw. Ducha Świętego, w intencji strażaków i ich rodzin.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Zastępcy Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Markowi Chwalczukowi przez dowódcę uroczystości mł. bryg. Kamila Zamościńskiego zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Hrubieszowie. Następnie odśpiewano hymn państwowy.
Otwierając uroczystość mł. bryg. Tomasz Zwolak Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie powitał przybyłych na Obchody funkcjonariuszy, pracowników cywilnych, emerytów hrubieszowskiej komendy, druhów OSP, przybyłych mieszkańców, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych oraz pozostałych zaproszonych gości., a wśród nich:
- Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – bryg. Marek Chwalczuk
- Starosta Powiatu Hrubieszowskiego oraz Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Lublinie – Józef Kuropatwa
- Burmistrz Miasta Hrubieszowa – Marta Majewska
- Wojewodę Lubelskiego reprezentuje Dyrektor Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu – Rafał Farion
- Dziekan Sił Powietrznych, Proboszcz Prawosławnej Parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Hrubieszowie- płk Jan Kot
- Kapelan Strażaków powiatu hrubieszowskiego – Karol Stolarczyk
- Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Marek Kuśmierczyk
- Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Hrubieszowie, Wójt Gminy Dołhobyczów – Grzegorz Drewnik
- Wójt Gminy Hrubieszów – Tomasz Zając
- Wójt Gminy Mircze – Marta Małyszek
- Wójt Gminy Werbkowice – Monika Podolak
- Dyrektor Biura ds. Kontroli Wewnętrznej i Bezpieczeństwa Orlen Paliwa – Bożena Osmańska
- Dyrektor Orlen Paliwa Oddział Hrubieszów – Krzysztof Paradowski
- Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Hrubieszowie – Małgorzata Szymańska
- Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Gerard Pisiewicz
- Kierownik Placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – Paweł Kłosiński
- Komendant Powiatowy Policji w Hrubieszowie – Wioletta Pawluk
- Dyrektor Zakładu Karnego W Hrubieszowie – ppłk Mariusz Sokół
- Kierownik Oddziału Celnego w Hrubieszowie – Anna Grab
- Komendant Placówki Straży Granicznej w Hrubieszowie – płk Mariusz Kulczyński
- Komendant Placówki Straży Granicznej w Kryłowie – ppłk Marcin Jóźwiak
- Komendant Placówki Straży Granicznej w Dołhobyczowie – ppłk Mariusz Bosowski
- Komendant Placówki Straży Granicznej w Chłopiatynie – ppłk Dariusz Pedo
- Komendant Placówki Straży Granicznej w Horodle – ppłk Paweł Kilar
- Zastępca Dowódcy 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego – ppłk Sławomir Rydel
- Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Mircze – Michał Berecki
- Inżynier nadzoru Nadleśnictwa Strzelce – Andrzej Prokopiszyn
- Prezes Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP Koło w Hrubieszowie – Halina Zięba
- Wiceprezes Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP Koło w Hrubieszowie i jednocześnie były Komendant PSP w Hrubieszowie – w st. spocz. Piotr Kierepka
- Były Komendant PSP w Hrubieszowie – bryg. w st. spocz. Dariusz Bednarz
- Były Komendant PSP w Hrubieszowie – bryg. w st. spocz. Dariusz Jakubiak
- Prezes OSP Hrubieszów – Stanisław Letnianczyn
- Komendant Gminny OSP w Dołhobyczowie – Stanisław Staszczuk
- Komendant Gminny OSP w Hrubieszowie – Sławomir Jaskorski
- Komendant Gminny OSP w Mirczu – Jacek Piwiński
- Komendant Gminny OSP w Trzeszczanach – Marcin Gabryś
Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Marek Chwalczuk w asyście Komendanta Powiatowego PSP w Hrubieszowie mł. bryg. Tomasza Zwolaka wręczyli akty mianowania na wyższe stopnie służbowe.
Odznaczenia resortowe zostały wręczone przez Zastępcę Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Marka Chwalczuka , Komendanta Powiatowego PSP w Hrubieszowie mł. bryg. Tomasza Zwolaka, Starostę powiatu hrubieszowskiego a także V-ce Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP dh. Józefa Kuropatwę oraz Prezesa Oddziału Powiatowego ZOSP RP – dh. Grzegorza Drewnika.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył:
Srebrną odznaką „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”:
- mł. bryg. Łukasz Kucy
Brązową odznaką „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”:
- st. kpt. Paweł Kucy
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył odznaką świętego Floriana „Za Zasługi Dla Społeczności Lokalnej”:
- dh. Józef Kuropatwa,
- dh. Marta Małyszek,
- dh. Gerard Pisiewicz,
- dh. Piotr Sendecki
- dh. Michał Wiejak
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
nadał stopień mł. bryg.
- st. kpt. Marcin Lebiedowicz,
- st. kpt. Damian Franiak,
- st. kpt. Łukasz Kucy.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej
nadał stopień starszego aspiranta:
- asp. Michał Puszek.
Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej
nadał stopień młodszego ogniomistrza:
- st. sekc. Jerzy Łagodowski
Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej
nadał stopień starszego sekcyjnego:
- sekc. Marcin Gabryś,
- sekc. Dionizy Wojtiuk.
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie
nadał stopień starszego strażaka:
- str. Jakub Panasiewicz,
- str. Michał Tryniecki.
Uchwałą prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Lublinie z dnia 25 marca 2026 r. odznaczeni zostali:
Złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:
- płk Jan Kot
- st. asp. Michał Puszek
- asp. Marcin Jasiński
Srebrnym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:
- Monika Okulska
- mł. asp. Bogusław Hajkowski
Brązowym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:
- asp. Łukasz Kostrubiec
- sekc. Dionizy Wojtiuk
- Aleksandra Krawczuk
Komendant Powiatowy PSP w Hrubieszowie mł. bryg. Tomasz Zwolak złożył wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym, słowa podziękowania za zaangażowanie i trud wkładany w zapewnienie wymaganego poziomu bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu. Wyróżnionym, awansowanym, nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w służbie.
info. foto. mł. bryg. Marcin Lebiedowicz