Dzień Strażaka w Komendzie Powiatowej PSP w Hrubieszowie w 2026 roku

20 maja 2026 roku na placu wewnętrznym Komendy Powiatowej PSP w Hrubieszowie zorganizowano uroczysty apel podczas którego wręczono odznaczenia oraz akty nadania wyższych stopni służbowych. Uroczystość poprzedzona była Mszą Świętą w parafii pw. Ducha Świętego, w intencji strażaków i ich rodzin.

 

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Zastępcy Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Markowi Chwalczukowi przez dowódcę uroczystości mł. bryg. Kamila Zamościńskiego zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Hrubieszowie. Następnie odśpiewano hymn państwowy.

 

Otwierając uroczystość mł. bryg. Tomasz Zwolak Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie powitał przybyłych na Obchody funkcjonariuszy, pracowników cywilnych, emerytów hrubieszowskiej komendy, druhów OSP, przybyłych mieszkańców, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych oraz pozostałych zaproszonych gości., a wśród nich:

 

  • Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – bryg. Marek Chwalczuk
  • Starosta Powiatu Hrubieszowskiego oraz Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Lublinie – Józef Kuropatwa
  • Burmistrz Miasta Hrubieszowa – Marta Majewska
  • Wojewodę Lubelskiego reprezentuje Dyrektor Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu – Rafał Farion
  • Dziekan Sił Powietrznych, Proboszcz Prawosławnej Parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Hrubieszowie- płk Jan Kot
  • Kapelan Strażaków powiatu hrubieszowskiego – Karol Stolarczyk
  • Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Marek Kuśmierczyk
  • Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Hrubieszowie, Wójt Gminy Dołhobyczów – Grzegorz Drewnik
  • Wójt Gminy Hrubieszów – Tomasz Zając
  • Wójt Gminy Mircze – Marta Małyszek
  • Wójt Gminy Werbkowice – Monika Podolak
  • Dyrektor Biura ds. Kontroli Wewnętrznej i Bezpieczeństwa Orlen Paliwa – Bożena Osmańska
  • Dyrektor Orlen Paliwa Oddział Hrubieszów – Krzysztof Paradowski
  • Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Hrubieszowie – Małgorzata Szymańska
  • Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Gerard Pisiewicz
  • Kierownik Placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – Paweł Kłosiński
  • Komendant Powiatowy Policji w Hrubieszowie – Wioletta Pawluk
  • Dyrektor Zakładu Karnego W Hrubieszowie – ppłk Mariusz Sokół
  • Kierownik Oddziału Celnego w Hrubieszowie – Anna Grab
  • Komendant Placówki Straży Granicznej w Hrubieszowie – płk Mariusz Kulczyński
  • Komendant Placówki Straży Granicznej w Kryłowie – ppłk Marcin Jóźwiak
  • Komendant Placówki Straży Granicznej w Dołhobyczowie – ppłk Mariusz Bosowski
  • Komendant Placówki Straży Granicznej w Chłopiatynie – ppłk Dariusz Pedo
  • Komendant Placówki Straży Granicznej w Horodle – ppłk Paweł Kilar
  • Zastępca Dowódcy 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego – ppłk Sławomir Rydel
  • Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Mircze – Michał Berecki
  • Inżynier nadzoru Nadleśnictwa Strzelce – Andrzej Prokopiszyn
  • Prezes Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP Koło w Hrubieszowie – Halina Zięba
  • Wiceprezes Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP Koło w Hrubieszowie i jednocześnie były Komendant PSP w Hrubieszowie – w st. spocz. Piotr Kierepka
  • Były Komendant PSP w Hrubieszowie – bryg. w st. spocz. Dariusz Bednarz
  • Były Komendant PSP w Hrubieszowie – bryg. w st. spocz. Dariusz Jakubiak
  • Prezes OSP Hrubieszów – Stanisław Letnianczyn
  • Komendant Gminny OSP w Dołhobyczowie – Stanisław Staszczuk
  • Komendant Gminny OSP w Hrubieszowie – Sławomir Jaskorski
  • Komendant Gminny OSP w Mirczu – Jacek Piwiński
  • Komendant Gminny OSP w Trzeszczanach – Marcin Gabryś

 

Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Marek Chwalczuk w asyście Komendanta Powiatowego PSP w Hrubieszowie mł. bryg. Tomasza Zwolaka wręczyli akty mianowania na wyższe stopnie służbowe.

 

Odznaczenia resortowe zostały wręczone  przez Zastępcę Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Marka Chwalczuka , Komendanta Powiatowego PSP w Hrubieszowie mł. bryg. Tomasza Zwolaka,  Starostę powiatu hrubieszowskiego a także V-ce Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP dh. Józefa Kuropatwę oraz Prezesa Oddziału Powiatowego ZOSP RP – dh. Grzegorza Drewnika.

 

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył:

 Srebrną odznaką „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”:

  • mł. bryg. Łukasz Kucy

Brązową odznaką „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”:

  • st. kpt. Paweł Kucy

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył odznaką świętego Floriana „Za Zasługi Dla Społeczności Lokalnej”:

  • dh. Józef Kuropatwa,
  • dh. Marta Małyszek,
  • dh. Gerard Pisiewicz,
  • dh. Piotr Sendecki
  • dh. Michał Wiejak

 

Minister Spraw Wewnętrznych  i Administracji 

nadał stopień mł. bryg.

  • st. kpt. Marcin Lebiedowicz,
  • st. kpt. Damian Franiak,
  • st. kpt. Łukasz Kucy.

 

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej 

nadał stopień starszego aspiranta:

  • asp. Michał Puszek.

 

Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej

nadał stopień młodszego ogniomistrza:

  • st. sekc. Jerzy Łagodowski

 

Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej

nadał stopień starszego sekcyjnego:

  • sekc. Marcin Gabryś,
  • sekc. Dionizy Wojtiuk.

 

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie

nadał stopień starszego strażaka:

  • str. Jakub Panasiewicz,
  • str. Michał Tryniecki.

 

Uchwałą prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Lublinie z dnia 25 marca 2026 r. odznaczeni zostali:

Złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:

  • płk Jan Kot
  • st. asp. Michał Puszek
  • asp. Marcin Jasiński

Srebrnym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:

  • Monika Okulska
  • mł. asp. Bogusław Hajkowski

Brązowym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:

  • asp. Łukasz Kostrubiec
  • sekc. Dionizy Wojtiuk
  • Aleksandra Krawczuk

 

Komendant Powiatowy PSP w Hrubieszowie mł. bryg. Tomasz Zwolak złożył wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym, słowa podziękowania za zaangażowanie i trud wkładany w zapewnienie wymaganego poziomu bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu. Wyróżnionym, awansowanym, nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w służbie.

 

info. foto. mł. bryg. Marcin Lebiedowicz

 

Przejdź do treści