Krowa wpadła do szamba w Drohiczanach

W dniu 12.11.2021 roku około godziny 6:30 na Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Hrubieszowie wpłynęło zgłoszenie o krowie która wpadła do szamba z gnojówką.

 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Straży Pożarnej zastano żywą krowę, pod którą zawalił się strop. Krowa znajdowała się w szambie z gnojówką pod budynkiem inwentarskim. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wypompowaniu gnojówki pompą będącą na wyposażeniu obory. Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochronny weszli do szamba i przy użyciu węży W-75 przygotowali zwierzę do ewakuacji. W celu zrobienia lepszego dostępu do uwięzionej w szambie krowy rozebrano część stropu i paśnika w oborze. Następnie przy użyciu ładowarki teleskopowej i wyciągarki samochodowej linką poprowadzoną przez otwór w dachu wydobyto żywą krowę. Akcja nie należała do najłatwiejszych, ponieważ był niski stropodach, który trzeba było rozebrać a także mały otwór w szambie .

 

W działaniach uczestniczyło 5 zastępów: OSP KSRG Uchanie, OSP Drohiczany, oraz 3x JRG Hrubieszów w tym 20 strażaków. Na miejsce zdarzenia przyjechał lekarz weterynarii który nadzorował stan krowy w czasie prowadzonych działań. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było zawalenie się stropu w budynku inwentarskim, czas interwencji to 6 h 12 min.

 

info. foto. st. kpt. Marcin Lebiedowicz

Skip to content