Pożar pelletu na ulicy Nowej

W dniu 21 stycznia o godzinie 13:28 na Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP wpłynęło zgłoszenie o pożarze pelletu w jednej z hal magazynowych na ulicy Nowej w Hrubieszowie.

 

W momencie dojazdu na miejsce zdarzenia strażacy zastali wydobywający się gęsty dym z obiektu magazynowego w formie wielkogabarytowego namiotu. W wyniku rozpoznania stwierdzono, że samozapłonowi biologicznemu uległ pellet z łuski słonecznika w ilości około 180 ton w jednym z boksów.

 

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na wprowadzeniu dwóch rot zabezpieczonych w sprzęt ochrony układu oddechowego do wnętrza namiotu i podaniu dwóch prądów wody na źródło pożaru. Następnie obiekt oddymiono przy pomocy agregatów oddymiających oraz APL SKUM. Palącą się pryzmę pelletu stale monitorowano przy użyciu kamery termowizyjnej. Po częściowym oddymieniu hali magazynowej pracownik firmy wywoził materiał znajdujący się wewnątrz przy pomocy ciężkiego sprzętu a strażacy przy podaniu jednego prądu wody dogaszali tlące i dymiące się pozostałości roślinne wywiezione na zewnątrz, gdzie koparko – ładowarka rozsuwała materiał na jak najcieńszą warstwę.

 

W działaniach udział brali: Policja, 5x JRG Hrubieszów, OSP Hrubieszów oraz OSP Czerniczyn w tym 23 strażaków. W wyniku pożaru spaleniu uległo około 180 ton pelletu z łuski słonecznika – 180 tyś zł. oraz drewniana przegroda w boksie- 5 tyś. zł. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia był samozapłon biologiczny. Interwencja trwała 7h 55min.

 

info. st. kpt. Marcin Lebiedowicz, foto. JRG Hrubieszów

Skip to content