Wypadek autokaru w Gołębiu

W dniu 27 stycznia 2024 roku o godzinie 03:59 na Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Hrubieszowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku autokaru w miejscowości Gołębie.

 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Straży Pożarnej zastano piętrowy autokar Setra, który leżał na lewym boku na drodze powiatowej oraz częściowo na chodniku. Autokarem podróżowało 59 osób. Wszystkie osoby uczestniczące w zdarzeniu samodzielnie opuściły pojazd przed przybyciem służb. Droga powiatowa 3432L została zablokowana w obu kierunkach – wyznaczenie objazdów oraz kierowanie ruchem wykonywane było przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

 

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu wparcia psychicznego i podstawowych czynności medycznych osobom poszkodowanym oraz odłączeniu akumulatorów. W autokarze nie stwierdzono wycieków. Wyznaczono 2 strefy segregacji poszkodowanych (żółta i zielona) przez Zespół Ratownictwa Medycznego. 20 osób poszkodowanych przewieziono do pobliskich szpitali, 37 osób ze strefy zielonej zostało przetransportowanych do pobliskiej świetlicy wiejskiej pojazdami Straży Granicznej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Dwóch kierowców autokaru pozostało na miejscu.

 

 

Dzięki uprzejmości burmistrz miasta Hrubieszowa Pani Marcie Majewskiej osoby ze strefy zielonej zostały następnie przetransportowane do punktu recepcyjnego, który mieści się w Hrubieszowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ulicy Ciesielczuka 2 w Hrubieszowie. W tym miejscu można było zjeść posiłek oraz wypić ciepłą herbatę. Podróż odbyła się autobusem udostępnionym przez Urząd Gminy Mircze. Do punktu recepcyjnego udali się również dwaj ratownicy medyczni z KM PSP Zamość

 

Na miejsce zdarzenia przyjechała grupa operacyjna Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie oraz Komendy Powiatowej PSP w Hrubieszowie. Została zadysponowana również grupa do działań medycznych z KM PSP w Zamościu, która udzielała pierwszej pomocy w świetlicy, a następnie w punkcie recepcyjnym w HOSiR. Na prośbę kierującego autokarem na miejsce zdarzenia przyjechał dźwig i holownik celem postawienia przewróconego pojazdu. Po ustawieniu go na kołach przystąpiono do oczyszczenia jezdni z uszkodzonych elementów. Na miejsce zdarzenia został zadysponowany przez właściciela firmy przewozowej autokar zastępczy. W obecności funkcjonariuszy Policji oraz kierowcy zostały przekazane bagaże z uszkodzonego pojazdu. Autokar uczestniczący w wypadku został odholowany na parking strzeżony przez holownik.

 

W działaniach udział brali: p.o. Komendant Powiatowy PSP w Hrubieszowie mł. bryg. Tomasz Zwolak, Dowódca JRG st. kpt. Kamil Zamościński, Oficer Operacyjny oraz Rzecznik prasowy PSP st. kpt. Marcin Lebiedowicz, Zastępca Naczelnika Wydziału Operacyjnego KW PSP w Lublinie bryg. Jarosław Hamaluk, Komendant Powiatowy Policji: insp. Wioletta Pawluk. Centrum Zarządzania Kryzysowego gminy Dołhobyczów, x5 Policja, 10x Zespół Ratownictwa Medycznego, 6x JRG Hrubieszów, KM PSP Zamość, OSP KSRG Dołhobyczów, OSP KSRG Mircze, OSP KSRG Kryłów, OSP Przewodów w tym 46 strażaków. Straty oszacowano na 100 tyś zł. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Dokładną przyczynę zdarzenia ustala Policja.

 

info. st. kpt. Marcin Lebiedowicz, foto. str. Albert Romaszko, JRG Hrubieszów.

Skip to content