2018-02-28 Pożar obory w Szpikołosach

28 lutego 2018r. w Szpikołosach gm. Hrubieszów do pożaru obory, w której znajdowały się zwierzęta. Strażacy po przybyciu zastali objęty ogniem cały dach obory.  Z informacji uzyskanych od właścicielki wynikało że w oborze znajduje się dziewięć sztuk bydła i osiem sztuk trzody chlewnej.

 

Ze względu na duże zadymienie w części inwentarskiej utrudniona byłą ewakuacja zwierząt na zewnątrz budynku. Ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ODO weszli do obory i wyprowadzili zwierzęta na zewnątrz. Wyżej wymienione zwierzęta spędzono do sąsiedniej stodoły i obory znajdującej się na posesji właściciela. Po ewakuacji zwierząt strażacy ugasili palący się dach, ręcznie wyrzucili duże ilości tlącego się  siana na poddaszu, następnie rozebrali zagrażający zawaleniem się dach budynku inwentarskiego.  Ze  względu na gromadzenie się wody w  zagłębieniu przy spichlerzu, w którym przechowywane było zboże zastęp OSP Kobło  przystąpił do wypompowywania wody za pomocą pompy szlamowej  celem uniknięcia zalania składowanego w nim ziarna. Zasilanie samochodów odbywało się z hydrantu oddalonego o 50 metrów od posesji.

 

Działania ratowniczo-gaśnicze strażaków utrudniały też trudne warunki atmosferyczne, w szczególności niska temperatura -13°C i opady śniegu. W akcji trwającej niemal 9 godzin brało udział 11 samochodów straży i 48 strażaków, oraz pogotowie energetyczne.

 

Przyczyną pożaru prawdopodobnie było zwarcie instalacji elektrycznej. Spaleniu uległ cały dach na oborze, siano,  instalacja elektryczna i wyposażenie inwentarskie. Straty oszacowano na 35 tyś, uratowano mienie o wartości 100 tyś zł.

 

Galeria zdjęć

tekst i fot. kpt. Piotr Sendecki

Skip to content