Ćwiczenia zgrywające siły i środki KSRG

W piątek 29 września 2023 roku na placu wewnętrznym Komendy Powiatowej PSP w Hrubieszowie odbyły się ćwiczenia powiatowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego w powiecie hrubieszowskim.

 

Podczas zbiórki Komendant Powiatowy PSP  w  Hrubieszowie mł. bryg. Piotr Gronowicz przywitał zaproszonych gości oraz omówił wszystkie epizody podczas dzisiejszych ćwiczeń.

 

W oficjalnym rozpoczęciu ćwiczeń udział wzięli komendanci kierownicy i przedstawiciele służb mundurowych z którymi na co dzień straż pożarna współpracuje w sytuacjach kryzysowych na terenie powiatu: z Policji, Służby Więziennej, II Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie, 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej , Krajowa Administracja Skarbowa z Hrubieszowa, Placówka Straży Granicznej w Hrubieszowie oraz Nadleśnictwo Mircze.

 

Przed rozpoczęciem założeń praktycznych w świetlicy komendy Policjanci z hrubieszowskiej „drogówki” poruszyli zagadnienia związane z przestrzeganiem przez kierowców przepisów ruchu drogowego oraz bezpiecznego poruszania się na drodze przez pojazdy uprzywilejowane.

 

W trakcie ćwiczeń Firma Euro Car z Zamościa udostępniła swoje nowe auto ELEKTRYCZNE wraz z  doradcą, który przekazał szeroką wiedzę na temat budowy, rozwiązań technologicznych oraz zasad postępowania podczas zdarzeń z pojazdami elektrycznymi. Stanowisko to cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

 

Ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności radzenia sobie podczas zdarzeń, w których mogą brać udział strażacy każdego dnia. W ramach ćwiczeń przygotowano założenia z zakresu ratownictwa technicznego, medycznego, wysokościowego oraz gaszenia pożarów.

 

 

Epizod I – Prezentacje multimedialna i omówienie procedur, w świetlicy KP PSP w Hrubieszowie.

 

Epizod 2- Pokaz samochodu na placu wewnętrznym z napędem elektrycznym i hybrydowym,  sposoby zabezpieczania i dezaktywacji.

 

Epizod 3-  Samochód osobowy  z napędem elektrycznym uderzył w drzewo

 

Epizod 4 – Zwarcie instalacji elektrycznej w samochodzie  z napędem elektrycznym podczas prac serwisowych w warsztacie

 

Epizod 5 – Ewakuacja osoby poszkodowanej z studzienki kanalizacyjnej

 

Epizod 6 – Pożar na klatce schodowej w bloku wielorodzinnym, Wspinalnia KP PSP w Hrubieszowie.

 

W ćwiczeniach udział brały jednostki OSP KSRG Dziekanów, OSP KSRG Mircze, OSP KSRG Werbkowice, OSP KSRG Kryłów, OSP KSRG Uchanie, OSP KSRG Turkowice, OSP KSRG Teptiuków, OSP KSRG Dołhobyczów, OSP KSRG Horodło, OSP KSRG Strzyżów w tym 55 strażaków.

 

Ćwiczenia zakończyły się około godziny 15:00 podsumowaniem oraz wspólną rozmową na temat wykonanych założeń a następnie wszyscy udali się na ciepły posiłek w postaci strażackiej grochówki przygotowanej przez OSP Turkowice.

 

info. foto. st. kpt. Marcin Lebiedowicz

Skip to content