Pożar budynku jednorodzinnego w Strzyżowie

W dniu 03.02.2023 roku przed godziną 5 rano Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Hrubieszowie przyjął zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Strzyżów.

 

Na miejsce zdarzenia został zadysponowany zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Hrubieszowie oraz Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzyżowie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w budynku mieszkalnym zapaliła się pościel i jest duże zadymienie. Przebywający w nim starszy mężczyzna opuścił budynek przed przybyciem  jednostek ochrony przeciwpożarowej. Działania polegały na ograniczeniu rozprzestrzeniania się ognia na pozostałą część domu oraz jego ugaszenie. Poszkodowanemu mężczyźnie udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy: na poparzoną nogę strażacy założyli opatrunek hydrożelowy oraz zabezpieczyli przed wyziębieniem. Po przyjeździe Zespołu Ratownictwa medycznego osobę poszkodowaną przekazano i przewieziono do szpitala na dodatkowe badania. Budynek oddymiono oraz skontrolowano kamerą termowizyjną w celu wykluczenia innych zarzewi ognia oraz pod kątem obecności osób postronnych, których obecności nie stwierdzono.

 

W działaniach udział brali: Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja,  JRG Hrubieszów, OSP Strzyżów, w tym 8 strażaków.

 

Przypuszczalną przyczyną pożaru było prawdopodobnie zapalenie się pościeli od grzejnika elektrycznego. Straty oszacowano na 10 tyś zł. Interwencja trwała około 2h .

 

Państwowa Straż Pożarna od lat rekomenduje zaopatrzenie się w czujniki dymu. Urządzenie, jeżeli będzie prawidłowo zamontowane, skutecznie zaalarmuje użytkowników o zaistniałym zagrożeniu. Da nam to czas, aby w bezpieczny sposób opuścić mieszkanie i uniknąć utraty zdrowia. Czujnik dymu jest niewielki, kosztuje nie dużo, a w realny sposób może uratować nam życie!

 

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

 

 

info. st.kpt. Marcin Lebiedowicz  foto. druh Szymon Gac.

Skip to content