Wybuch gazu z butli w Kadłubiskach

W dniu 02.01.2021 roku o godzinie 13:43 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie wpłynęła informacja o wybuchu gazu z butli w budynku mieszkalnym w miejscowości Kadłubiska gmina Dołhobyczów.

 

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej potwierdziły się informacje, ze zgłoszenia. Podczas zdarzenia w budynku przebywały dwie osoby. Jedna nie potrzebowała pomocy medycznej drugiej osobie pierwszej pomocy udzielili ratownicy z OSP KSRG Dołhobyczów i przekazali Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Z wstępnych ustaleń wynikało, że przyczyną wybuchu gazu był pożar od instalacji podgrzewacza wody co spowodowało przepalenie przewodu gazowego elastycznego. Poszkodowany chcąc ugasić pożar wyciągnął butlę z szafki i postawił na środku pomieszczenia nie zakręcając jej co przyczyniło się do wybuchu i jednocześnie ugaszeniu pożaru. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.  Prawdopodobną przyczyną zdarzenia była wada instalacji elektrycznej.

 

 

Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Komendanta Powiatowego PSP st. kpt. Tomasz Zwolak oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który stwierdził, że budynek nie stwarza zagrożenia i zezwolił na dalsze użytkowanie. O zdarzeniu powiadomiony został wójt gminy Dołhobyczów oraz gminny zespół zarządzania kryzysowego. 

 

 

W zdarzeniu udział brało 4 zastępy straży pożarnej w tym 14 strażaków. Wstępnie straty oszacowano na 60 tyś zł.

 

Skip to content